Streaming plików

Odtwarzacze strumieniowe umożliwiają odtwarzanie muzyki bezpośrednio z serwisów takich jak Spotify, Tidal czy Deezer. Do prawidłowego działania wymagają one wykupienia niedrogiej subskrypcji Premium.

Radio internetowe

Urządzenia tego typu najczęściej umożliwiają odtwarzanie radia internetowego, na przykład TuneIn, które skupia w sobie najpopularniejsze stacje z całego świata, również z Polski, na przykład Radio Eska, Radio RMF FM czy Radio ZET.

Odtwarzanie z USB

Aby rozszerzyć swoją funkcjonalność, większość odtwarzaczy strumieniowych oferuje interfejs USB, dzięki któremu możemy podłączyć do urządzenia pamięć przenośną (pendrive, dyski przenośne) i odtwarzacz z nich muzykę offline.

Odtwarzanie płyt

Niektórzy producenci decydują się na umieszczenie napędu CD w swoich odwtarzaczach strumieniowych, dzięki czemu w ramach jednego urządzenia otrzymujemy połączenie dwóch popularnych komponentów: odtwarzacza sieciowego i odtwarzacza płyt CD.

Przetwornik DAC

Wiele odtwarzaczy strumieniowych oferuje wykorzystanie przetwornika DAC do konwersji sygnału z zewnętrznych źródeł. Oznacza to, że wykorzystując wejście USB typu B możemy ominąć kartę dźwiękową komputera. Wówczas sygnał z PC trafia w formie cyfrowej do przetwornika DAC znajdującego się w odtwarzaczu strumieniowym. Przetworzenie sygnału przez wysokiej jakości DAC pozwala uzyskać wyższą jakość dźwięku.

Serwer NAS

Wbudowany w odtwarzacz strumieniowy serwer NAS, czyli dysk sieciowy umożliwia przechowywanie plików w różnych formatach. Umożliwia on podłączenie dysków twardych do sieci komputerowej, a następnie udostępnianie zasobów na różnych platformach, co jest niezwykle wygodne w przypadku posiadania wielu urządzeń korzystających z danych.

Przedwzmacniacz

Przedwzmacniacz pozwala na podłączenie bezpośrednio do odtwarzacza strumieniowego stereofonicznej końcówki mocy, co znacząco zmniejsza liczbę urządzeń wykorzystywanych w systemie stereo oraz zwiększa wygodę użytkowania - dzięki korzystaniu z jednego pilota do obsługi bazy muzyki oraz poziomu głośności.