Odtwarzacze strumieniowe, odtwarzacze sieciowe czy streamery oprócz podstawowej funkcjonalności odtwarzania plików z sieci posiadają - w zależności od producenta - wiele innych ciekawych funkcji, które nie tylko rozszerzają możliwości urządzenia, ale też potrafią stworzyć w niego komponent mogący zastąpić inne elementy zestawu audio.
Odtwarzacze strumieniowe umożliwiają odtwarzanie muzyki bezpośrednio z serwisów takich jak Spotify, Tidal czy Deezer. Do prawidłowego działania wymagają one wykupienia niedrogiej subskrypcji Premium.
Urządzenia tego typu najczęściej umożliwiają odtwarzanie radia internetowego, na przykład TuneIn, które skupia w sobie najpopularniejsze stacje z całego świata, również z Polski, na przykład Radio Eska, Radio RMF FM czy Radio ZET.
Aby rozszerzyć swoją funkcjonalność, większość odtwarzaczy strumieniowych oferuje interfejs USB, dzięki któremu możemy podłączyć do urządzenia pamięć przenośną (pendrive, dyski przenośne) i odtwarzacz z nich muzykę offline.
Niektórzy producenci decydują się na umieszczenie napędu CD w swoich odwtarzaczach strumieniowych, dzięki czemu w ramach jednego urządzenia otrzymujemy połączenie dwóch popularnych komponentów: odtwarzacza sieciowego i odtwarzacza płyt CD.
Wiele odtwarzaczy strumieniowych oferuje wykorzystanie przetwornika DAC do konwersji sygnału z zewnętrznych źródeł. Oznacza to, że wykorzystując wejście USB typu B możemy ominąć kartę dźwiękową komputera. Wówczas sygnał z PC trafia w formie cyfrowej do przetwornika DAC znajdującego się w odtwarzaczu strumieniowym. Przetworzenie sygnału przez wysokiej jakości DAC pozwala uzyskać wyższą jakość dźwięku.
Wbudowany w odtwarzacz strumieniowy serwer NAS, czyli dysk sieciowy umożliwia przechowywanie plików w różnych formatach. Umożliwia on podłączenie dysków twardych do sieci komputerowej, a następnie udostępnianie zasobów na różnych platformach, co jest niezwykle wygodne w przypadku posiadania wielu urządzeń korzystających z danych.
Przedwzmacniacz pozwala na podłączenie bezpośrednio do odtwarzacza strumieniowego stereofonicznej końcówki mocy, co znacząco zmniejsza liczbę urządzeń wykorzystywanych w systemie stereo oraz zwiększa wygodę użytkowania - dzięki korzystaniu z jednego pilota do obsługi bazy muzyki oraz poziomu głośności.